IVF s darovanými embryi
Popis léčby
K mimotělnímu oplodnění jsou použita darovaná vajíčka a darované spermie od vhodných anonymních dárců tam, kde se oplodnění nedaří s použitím vlastních pohlavních buněk.
Darování vajíček a spermií je v České republice legální a podléhá přísné kontrole ze strany státních úřadů. Dárkyně vajíček jsou zdravé ženy stáří 18 – 35 let, dárci spermií jsou zdraví muži stáří 18 – 40 let. Všechny dárkyně i dárci podstupují podrobná vyšetření k posouzení zdravotního stavu, jak fyzického tak psychického. Nedílnou součástí těchto vyšetření je i genetické vyšetření, které vyloučí genetické abnormality u dárkyň i dárců a vyšetření na přenašečství sexuálně přenosných chorob (HIV, žloutenka typu B a C, syfilis, chlamydie u dárců).
Vhodné dárkyně a dárci jsou vybráni lékařem centra na základě Vámi vyplněného dotazníku. O dárkyni a dárci obdržíte všechny informace, které nenaruší jejich anonymitu (věk, vzhled, krevní skupinu, zájmy, atd…). Darování spermií je anonymní a dle platné legislativy nemá takto narozené dítě ani po dosažení 18 let právo na zjištění dárce spermií.
Dárkyním a dárcům se kompenzují účelně vynaložené náklady spojené s darováním.
Postup léčby
1. Příprava na přenos darovaných embryí (embryotransfer)
- Příprava na přenos (embryotransfer) probíhá dvěma způsoby:
-
v nativním cyklu
- využívá se Vašeho přirozeného menstruačního cyklu a ovulace
- 10. – 11. den menstruačního cyklu se provede ultrazvukové vyšetření a pokud je sliznice děložní (endometrium) dostatečně vysoké a na jednom z vaječníků je dostatečně velký folikul, aplikuje se injekce (Pregyn, Ovitrelle), která zajistí jeho prasknutí a poté za 4-9 dní následuje přenos embyí neboli transfer(záleží na tom, v jakém vývojovém stadiu byla embrya zamražena)
- tento způsob přípravy se používá tam, kde je menstruační cyklus pravidelný
-
v medikovaném (HRT) cyklu
- příprava probíhá hormonálně, tento způsob přípravy se užívá tam, kde je menstruační cyklus nepravidelný nebo tehdy, pokud je třeba přenos embryí přesněji časovat
- od 1. dne menstruačního krvácení většinou tabletami (např. Estrofem, Progynova 2mg 2xdenně) nebo náplastmi (např. Estrahexal)
- 12. – 14. den cyklu se provede ultrazvukové vyšetření k posouzení výšky sliznice děložní (endometria)
- za 3. – 5. den přenos embryí neboli transfer (opět záleží na vývojovém stadiu embryí při jejich zamrazení)
- případě, že sliznice ještě není dostatečně vysoká,pokračujete v užívání léků a opakuje se ultrazvukové vyšetření
-
2. Embryotransfer (přenos embryí)
- zavedení embryí do dutiny děložní se provádí bez uspání tenkým pružným katetrem (hadičkou) – konec katetru je pozorován ultrazvukem pro přesné umístění
- transfer je zcela nebolestivý
- embrya s malým množstvím tekutiny (média, živného roztoku) jsou vstříknuta do dutiny děložní
- poté jste uložena na lůžko až do propuštění z centra (cca 1 hodina)
3. Režimová opatření po transferu
- po transferu se doporučuje klidový režim (žádná nadměrná fyzická aktivita, pohlavní styk a koupel v horké vodě) na 1-2 týdny
- po 1-2 týdnech je režim volnější,ale vyvarujte se nadměrné fyzické aktivitě
- pravidelně berte léky tak, jak máte napsáno v propouštěcí zprávě
4. Těhotenský test, léky a sledování těhotenství
- těhotenský test z ranní moče proveďte za 20 dní po transferu
- pokud je těhotenský test test pozitivní, pak berte dále léky až do 12. týdne gravidity a objednejte se na ultrazvukové vyšetření (cca za 7-10 dní)
- po 12. týdnu těhotenství léky postupně vysazujte během 7-10 dnů
- dále probíhá standardní prenatální screening a kontroly u vašeho gynekologa
- pokud je těhotenský test negativní, vysaďte všechny léky a po proběhlé menstruaci nás kontaktujte k přípravě na přenos zamrazených embryí nebo ke konzultaci o dalším postupu